Pokoj pro školáka

S přibývajícím věkem našeho dítěte se mění i jeho potřeby, co se dětského pokojíku týče. Ještě stále si potřebuje zachovat svůj prostor pro hru, ale také je už třeba myslet na pracovní stůl a kvalitní židli. S tím úzce souvisí i volba vhodného osvětlení a také potřeba mít místo, kam usadit své kamarády. Nezřídka se pak řeší i příležitostné spaní pro tyto návštěvy. 

Pracovní místo

Pokoj pro školáka

Pracovní stůl a židli vybírejte pro své dítě opravdu pečlivě. To, jak dalece bude dítě soustředěno na práci a školní úkoly závisí ve velké míře právě na vhodně zvoleném nábytku. Nejlépe je zvolit rostoucí psací stůl, který se přizpůsobí aktuální výšce dítěte. V opačném případě investujte alespoň do výškově nastavitelné židle a pod nohy dítěte umístěte stupínek tak, aby se celou plochou chodidla dotýkalo pevné podložky. Nevěřili byste, jak pohupující se nohy volně v prostoru dokáží nabourat pocit soustředění. Stůl by měl mít dostatečnou plochu, aby se na něj v budoucnu vešel i monitor počítače a klávesnice, případně notebook.

Obecně lze říci, že pracovní místo by pro dítě mělo být dostatečně flexibilní, lehce udržovatelné – k tomu přispějí nejrůznější boxy a pořadače na školní potřeby. A mít jasnou strukturu (pracovní plocha, úložný prostor – kombinace šuplíků a otevřených polic, výškově nastavitelná židle). Pracovní plocha by měla být ve výšce loktů volně spuštěných paží sedícího dítěte. Stůl by měl být v prostoru umístěn tak, aby na něj dopadalo přirozené světlo – pravákům zleva a levákům naopak. Pracovní místo nezapomeňte doplnit o přehledné nástěnky nebo magnetické tabule.

Optimální velikost pracovní plochy je 75 x 120 cm.
Nastavitelná výška pracovní plochy je 52 – 75 cm dle výšky dítěte.

Židle

Pokoj pro školáka

Pokud jste na všem ostatním v dětském pokoji šetřili, tak u pracovní židle to nedělejte a raději při jejím výběru zainvestujte. Židle pro školáka by měla být výškově nastavitelná, přičemž výška sedu odpovídá přibližně délce bérce dítěte. Chodidla, jak už jsme zmínili výše, by se měla pevně opírat o podlahu (případně o podnožku) a lýtka se stehny by měla svírat zhruba pravý úhel. Židle by také měla být opatřena pojízdnými kolečky pro snadnější manipulaci a mobilnější pohyb po místnosti. Velmi podstatné je, aby sezení bylo tzv. „dynamické“, což znamená, že by židle měla umožňovat zdravou změnu polohy těla. 

Osvětlení

Stejně jako v ostatních místnostech bytu i v dětském pokoji se musíme zaměřit na dostatečné centrální osvětlení. Vedle centrálního osvětlení, které může být buďto závěsné nebo osazené, nezapomínejme ani na menší zdroje osvětlení. Zcela nezbytná je funkční stolní lampa, nejlépe taková, která má pohyblivé rameno a jejíž zdroj světla lze nastavit podle momentální potřeby. Chybět by neměla také čtecí lampička u postele. Dětem, které se samy po tmě bojí, pořiďte dekorativní noční světýlka či bludičky do elektrických zásuvek. 

Místo pro relax

Školáci už si většinou rádi zvou své kamarády k sobě domů a potřebují tak místo, kde se můžou s nimi setkávat. Vytvořte jim pro tento účel v jejich dětském pokoji jakousi relaxační zónu, kterou mohou suplovat sedací vaky, pufy, menší pohovky nebo jen hromada různě velkých polštářů. 

Pokoj pro školáka